top of page

Hakkımda

About

IMG_9587.PNG
IMG_3511sa.jpg
IMG_5220sad.jpg

Yükseöğretim Kurulu (YÖK) Başkanı

Ankara, TR

Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. 1966 yılında İstanbul'da doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır. Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı. Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya). İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çoçuk babasıdır. 30 Temmuz 2021 tarihli ve 374 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı olarak seçilmiştir. 

President of The Council of Higher

Education

Ankara, TR

Erol Özvar is a professor of economics and economic history. After graduating from Marmara University, he became a faculty member at the same university. His publications include a variety of efforts to understand changes in economic and financial institutions in the Middle East and the Ottoman legacy of Turkey in the early modern era. He was granted a fellowship at the Islamic finance project at Harvard Law School and spent three years as a visiting fellow there to study some projects between 2009 through 2011.
He is the author of "Life-Term Tax Farming in the Ottoman Finances" (Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması-Istanbul, 2004) which won the best book prize by Garanti Bank and the Ottoman Bank Archives and Research Center in Prize Competition for Research on History of Banking and Finance in 2005.
He also edited with Mehmet Genç the Ottoman budgets and financial data into two volumes, the Ottoman Finances: Institutions and Budgets-Istanbul, 2006 (Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler). This co-edited book was given International Halil Inalcik History Award in 2013.
He is a member of the Scientific Committee of the Turkish Historical Society, and an executive committee member of the International Association of Social and Economic History of Turkey, and Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini. He was elected as the President of the Higher Education Institution in Turkey with the Presidential Decree dated July 30, 2021.

Erol Özvar

bottom of page